Bilgisayar Upgrade ve Yedekleme Hizmetleri

  • Anasayfa
  • Bilgisayar Upgrade ve Yedekleme Hizmetleri
Bilgisayar Upgrade ve Yedekleme Hizmetleri

Bilgisayar Upgrade ve Yedekleme Hizmetleri

Bilgisayar Upgrade ve Yedekleme Çözümleri

Teknoloji; sürekli olarak gelişmektedir. Bu noktada, en yeni teknoloji çözümlerinin sistemlere dahil edilmesi gerekmektedir. Teknolojiyi yakalamak adına bilgisayar veya cihaz satın alınmasının maddi açıdan mümkün olmadığı bilinmektedir. Ancak, teknolojinin son gelişmelerini sisteme dahil etmek adına upgrade işlemleri yapılabilir. Bilgisayar upgrade ve yedekleme çözümleri sayesinde teknolojiye ait her yenilik son güncellemeler yapılarak sisteme dahil edilip kullanılmaktadır. Buna ek olarak, kullanıcılardan gelen talep doğrultusunda tüm sistemin yedeklenmesi söz konusu olmaktadır. Bu sayede, verilerin korunması mümkün hale gelmektedir. Verilerin kaybolması halinde ise sorunun çözümü basit olacaktır. En kısa süre içerisinde kaybolan veriler geri getirilecektir. Yazılım güncellemeleri yüzünden bilgisayar sistemlerinin yavaşlaması mümkün olmaktadır. Yavaşlayan bir bilgisayarın performansı düşecektir. Bu noktada, RAM, hard disk ve işlemci değişimlerine gereksinim olacaktır. Bu tür parçaların daha uygun fiyatlı ürünler ile değiştirilmesi sayesinde hem ekonomik hem de kaliteli çözümler ortaya çıkmaktadır.

 

Veri Yedekleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Veri yedekleme; verilerin kopyalarının depolama alanındaki dosyalardan ayrı olarak fiziksel veya bulut konumlarında tutulması olarak bilinmektedir. Depolama ve yedekleme uygulamaları; doğal afet, donanım arızası veya dosya bozulması gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkan veri kaybı sorunlarına karşı alınmış bir çözümdür. Veri yedekleme sayesinde veri yönetimi etkin bir şekilde yapılmaktadır. Düzenli yedeklemeler sayesinde yazılım hataları başta olmak üzere virüsler veya bilgisayar korsanlığı, hırsızlık, elektrik kesintisi gibi durumların yaratacağı olumsuz sonuçların etkisi hissedilmemektedir. Bu noktada, veri yedekleme işlemlerinin sık sık yapılması şarttır. Veri yedekleme; bir işletmenin hayatta kalması adına hayati öneme sahiptir. Veri kaybının birçok sebebi bulunmaktadır. Donanım ve sistem hatası başta olmak üzere insan hatası, virüsler ve fidye yazılımları gibi sebeplerden dolayı verilerin kaybolması söz konusu olmaktadır. Bu tür durumlardan dolayı veri kesintisi yaşanabilir. Bunun sonucunda işletmelerin birtakım maddi kayıplar yaşamasına rastlanmaktadır. Verilerin yedeklenmesi manuel veya otomatik olarak yapılmaktadır. Bu noktada, bilgisayar upgrade ve yedekleme çözümleri konusunda hizmet alıyorsanız hangi türden yedeklemeyi tercih ettiğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Manuel yedekleme yapanların verilerini hangi sıklıkta yedeklemeleri gerektiğini bilmesi şarttır. Bunun yanı sıra, veri yedekleme işlemleri sırasında veri korunması, gizli veya kısıtlı veriler, erişim kolaylığı, veri hacmi gibi kriterlere dikkat etmek şarttır. Sistemlerin yedeklenmesinin birden çok yolu bulunmaktadır. Çeşitli disklere yedekleme, sabit diski klonlanması, harici sabit sürücüye yedekleme, uzak sabit sürücüye yedekleme, çevrimiçi depolama hizmetine yedekleme ve daha birçok yedekleme seçeneği bulunmaktadır.

 

Bilgisayar Upgrade Nedir? Nasıl Yapılır?

Bilgisayar upgrade işlemleri; bilhassa bilgisayarın performansının yükseltilmesi adına yapılmaktadır. Bu işlemler; donanımsal parçaların daha üst versiyonları ile değiştirilmesi anlamına gelmektedir. Donanımsal olarak tanımlanmış her parçada yapılan bir işlemdir. Ekran kartı, RAM, anakart, hard disk, işlemci, güç kaynağı gibi donanımsal parçaların upgrade edilmesi mümkündür. Bilgisayar upgrade işleminin yapılmasından önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Mevcut sistemin uyumluluğuna bakmak gerekmektedir. Ayrıca, sistemin desteklediği maksimum donanıma bakılmalıdır. Bu tür işlemlerin bilgisi olmayan bir bilgisayar kullanıcısı tarafından yapılması mümkün değildir. Bu noktada, bilgisayar upgrade ve yedekleme çözümleri konusunda profesyonel yardım almak gereklidir. Donanım upgrade sayesinde bilgisayarın çok daha iyi performans vermesi söz konusu olmaktadır. Bilhassa bilgisayarda bulunan mekanik hard diskin SSD ile değiştirilmesi; bilgisayarın performansını ciddi anlamda arttıracak bir unsur olacaktır. Bunun yanı sıra, yazılım yükseltme işlemlerinin de bu kapsamda olduğunu söylemek gerekir. Örneğin, Windows 7'den Windows 10'a geçiş bu kapsamda bir işlemdir.

 

WhatsApp
+905399453953

Copyright © 2023 Tüm Hakları Saklıdır.